LM2936BM-3.3/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8SOIC
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LM2936BM-3.3/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.2V @ 50mA
Current - Output:50mA
Current - Quiescent (Iq):15 µA
Current - Supply (Max):2.5 mA
PSRR:60dB (120Hz)
Control Features:Shutdown
Protection Features:Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)