L78M24CDT-TR
Description
IC REG LINEAR 24V 500MA DPAK
DataSheet
L78M24CDT-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):24V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):6 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:50dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:0°C ~ 125°C