LM1085ISX-3.3
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 3.3V 3A DDPAK/TO263-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LM1085ISX-3.3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Not For New Designs
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):27V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.5V @ 3A
Current - Output:3A
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:72dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)