S-1167B29-M5T1U
Manufacturer
ABLIC U.S.A. Inc.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.9V 150MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
S-1167B29-M5T1U PDF
Type Description
Series:S-1167
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.9V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.3V @ 100mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):900 nA
Current - Supply (Max):16 µA
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)