NCP551SN27T1
Description
IC REG LINEAR 2.7V 150MA 5TSOP
DataSheet
NCP551SN27T1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):12V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.15V @ 10mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):8 µA
Current - Supply (Max):8 µA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C