AZ1117EH-3.3TRG1
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1A SOT223
DataSheet
AZ1117EH-3.3TRG1 PDF
Type Description
Series:AZ1117E
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Last Time Buy
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):13V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.3V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):6 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features:-
Protection Features:Thermal Shutdown
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)