MAX1793EUE18+T
Description
IC REG LINEAR POS ADJ 1A 16TSSOP
DataSheet
MAX1793EUE18+T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Adjustable (Fixed)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.25V (1.8V)
Voltage - Output (Max):5V
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):200 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable, Reset
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad