MAX8881EUT18+T
Manufacturer
Maxim Integrated
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V 200MA SOT23-6
DataSheet
MAX8881EUT18+T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):12V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.2V @ 50mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):10 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable, Power Good
Protection Features:Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)