ADP1761ACPZ1.25-R7
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.25V 1A 16LFCSP
DataSheet
ADP1761ACPZ1.25-R7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):1.98V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.25V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.053V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):8 mA
Current - Supply (Max):11 mA
PSRR:67dB ~ 35dB (10kHz ~ 1MHz)
Control Features:Enable, Power Good, Soft Start
Protection Features:Current Limit, Thermal Overload
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)