ADP166ACPZN-1.2-R7
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.2V 150MA 6LFCSP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
ADP166ACPZN-1.2-R7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):2.4 µA
Current - Supply (Max):6.2 µA
PSRR:72dB ~ 62dB (100Hz ~ 1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C