S-1132B54-U5T1G
Manufacturer
ABLIC U.S.A. Inc.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 5.4V 300MA SOT89-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
S-1132B54-U5T1G PDF
Type Description
Series:S-1132
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):5.4V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.15V @ 100mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):40 µA
PSRR:65dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)