MIC39150-2.5WT
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1.5A TO220-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MIC39150-2.5WT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 1.5A
Current - Output:1.5A
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C