LDK120C31R
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 3.1V 200MA SOT323-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LDK120C31R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.3V @ 200mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):60 µA
Current - Supply (Max):100 µA
PSRR:55dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C