LT1963ET-3.3#06PBF
Description
IC REG LIN 3.3V 1.5A TO220-5
DataSheet
LT1963ET-3.3#06PBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.55V @ 1.5A
Current - Output:1.5A
Current - Quiescent (Iq):1.5 mA
Current - Supply (Max):120 mA
PSRR:63dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C