NCP717AMX285TCG
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.85V 300MA 4XDFN
DataSheet
NCP717AMX285TCG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Last Time Buy
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.265V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):35 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)