AP7361C-25FGE-7
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A 8UDFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
AP7361C-25FGE-7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.44V @ 1A (Typ)
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):80 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C