NCP133AMX105TCG
Description
IC REG LINEAR 1.05V 500MA 6XDFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
NCP133AMX105TCG PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.05V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.25V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:80dB ~ 70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C