NCV8664CDT33RKG
Description
IC REG LINEAR 3.3V 150MA DPAK
DataSheet
NCV8664CDT33RKG PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):45V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):29 µA
Current - Supply (Max):30 µA
PSRR:67dB (100Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)