MIC37151-1.8WR-TR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 1.5A SPAK-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MIC37151-1.8WR-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 1.5A
Current - Output:1.5A
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C