LP3981ILDX-2.7/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.7V 300MA 6WSON
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LP3981ILDX-2.7/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.2V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):120 µA
Current - Supply (Max):210 µA
PSRR:50dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C