TPS793285YEQT
Description
IC REG LINEAR 2.85V 200MA 5DSBGA
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TPS793285YEQT PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.2V @ 200mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):220 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB ~ 43dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C