MIC5308-1.5YMT-TR
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 6TMLF
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MIC5308-1.5YMT-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.15V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:90dB ~ 70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C