ADP3307ART-2.7-RL
Description
IC REG LINEAR 2.7V 100MA SOT23-6
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
ADP3307ART-2.7-RL PDF
Type Description
Series:anyCAP®
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):12V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.22V @ 100mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):300 µA
Current - Supply (Max):2 mA
PSRR:-
Control Features:Error Flag, Noise Reduction, Shutdown
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C (TA)