TCR5RG14A,LF
Description
LDO REG, IOUT: 500MA VOUT: 1.4V
DataSheet
TCR5RG14A,LF PDF
Type Description
Series:TCR5RG
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.4V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):13 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:100dB ~ 59dB (1kHz ~ 1MHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C