NX1117C25Z,115
Manufacturer
NXP Semiconductors
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 1A SOT223
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
NX1117C25Z,115 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.2V @ 800mA
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):6 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:65dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C