MIC5238-1.3YD5-TR
Description
IC REG LIN 1.3V 150MA TSOT23-5
DataSheet
MIC5238-1.3YD5-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):20 µA
Current - Supply (Max):2.5 mA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C