S-1312B24-A4T1U3
Description
IC REG LINEAR 2.4V 150MA HSNT4-A
DataSheet
S-1312B24-A4T1U3 PDF
Type Description
Series:S-1312
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.4V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.36V @ 100mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):30 µA
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Overcurrent, Thermal Shutdown
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)