NCP508SQ33T1G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA SC88A
DataSheet
NCP508SQ33T1G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):7V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.18V @ 50mA (Typ)
Current - Output:50mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):1.9 mA
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C