MIC5282-3.3YMM-TR
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 8MSOP
DataSheet
MIC5282-3.3YMM-TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):120V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):3V @ 50mA
Current - Output:50mA
Current - Quiescent (Iq):11 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:90dB ~ 65dB (40kHz ~ 1kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)