AP2129K-1.2TRG1
Description
IC REG LINEAR 1.2V 300MA SOT23-5
DataSheet
AP2129K-1.2TRG1 PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 300mA (Typ)
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):90 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:65dB ~ 45dB (100Hz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C