LP3985IBP-4.7
Description
IC REG LINEAR 4.7V 150MA 5DSBGA
DataSheet
LP3985IBP-4.7 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):4.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.1V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):150 µA
Current - Supply (Max):250 µA
PSRR:50dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C