UA78L10ACLPE3
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 10V 100MA TO92-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
UA78L10ACLPE3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):25V
Voltage - Output (Min/Fixed):10V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.7V @ 40mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:44dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:0°C ~ 125°C