S-812C52BMC-C5GT2U
Description
IC REG LINEAR 5.2V 75MA SOT23-5
DataSheet
S-812C52BMC-C5GT2U PDF
Type Description
Series:S-812C
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):5.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.25V @ 10mA
Current - Output:75mA
Current - Quiescent (Iq):500 nA
Current - Supply (Max):2.5 µA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)