S-13D1B3018-A6T2U3
Manufacturer
ABLIC U.S.A. Inc.
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 1.8V/3V 150MA HSNT6-B
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
S-13D1B3018-A6T2U3 PDF
Type Description
Series:S-13D1
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:2
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V, 3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.19V @ 100mA, 0.13V @ 100mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):58 µA
Current - Supply (Max):116 µA
PSRR:75dB (1kHz), 72dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Overcurrent, Thermal Shutdown
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)