LP2988ILD-3.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 3.8V 200MA 8WSON
DataSheet
LP2988ILD-3.8/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 200mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):120 µA
Current - Supply (Max):3.7 mA
PSRR:65dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C