LT1761IS5-1.8#TRMPBF
Description
IC REG LIN 1.8V 100MA TSOT23-5
DataSheet
LT1761IS5-1.8#TRMPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):20V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.45V @ 100mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:65dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C