NCP553SQ25T1G
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 80MA SC82AB
DataSheet
NCP553SQ25T1G PDF
Type Description
Series:NOCAP™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):12V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.4V @ 80mA
Current - Output:80mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):6 µA
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C