AP7361-12D-13
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A TO252
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
AP7361-12D-13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.7V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):90 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:65dB ~ 45dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C