LP2980AIBPX-3.3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 50MA 5USMD
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LP2980AIBPX-3.3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.22V @ 50mA
Current - Output:50mA
Current - Quiescent (Iq):95 µA
Current - Supply (Max):1.2 mA
PSRR:63dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C