NCP4623HMX048TCG
Description
IC REG LINEAR 4.8V 150MA 6XDFN
DataSheet
NCP4623HMX048TCG PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):24V
Voltage - Output (Min/Fixed):4.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 20mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):10 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:35dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C