IFX25401TEVATMA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IC REG LIN POS ADJ 400MA TO252-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
IFX25401TEVATMA1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Adjustable
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):20V
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 250mA
Current - Output:400mA
Current - Quiescent (Iq):220 µA
Current - Supply (Max):25 mA
PSRR:54dB (100Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C