MIC2940A-3.3BT
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.25A TO220-3
DataSheet
MIC2940A-3.3BT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):26V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 1.25A
Current - Output:1.25A
Current - Quiescent (Iq):500 µA
Current - Supply (Max):70 mA
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C