NCP154MX300180TAG
Description
IC REG LIN 1.8V/3V 300MA 8XDFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
NCP154MX300180TAG PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:2
Voltage - Input (Max):5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V, 3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.39V @ 300mA, 0.26V @ 300mA
Current - Output:300mA, 300mA
Current - Quiescent (Iq):100 µA
Current - Supply (Max):200 µA
PSRR:75dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C