ADP3335ARMZ-1.8-RL
Description
IC REG LINEAR 1.8V 500MA 8MSOP
DataSheet
ADP3335ARMZ-1.8-RL PDF
Type Description
Series:anyCAP®
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):12V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.37V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):110 µA
Current - Supply (Max):10 mA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)