LDK130PU18R
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA 6DFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LDK130PU18R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.4V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):60 µA
Current - Supply (Max):120 µA
PSRR:55dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C