S-818A25AMC-BGFT2G
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT23-5
DataSheet
S-818A25AMC-BGFT2G PDF
Type Description
Series:S-818
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.61V @ 60mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):500 nA
Current - Supply (Max):40 µA
PSRR:45dB (100Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:-
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)