S-1323B24NB-N8JTFU
Description
IC REG LINEAR 2.4V 150MA SC82AB
DataSheet
S-1323B24NB-N8JTFU PDF
Type Description
Series:S-1323
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.4V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.65V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):90 µA
PSRR:70dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)