AP7361C-12DR-13
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1A TO252-R
DataSheet
AP7361C-12DR-13 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.7V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):80 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C