MC78M12ACDTRKG
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 12V 500MA DPAK
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MC78M12ACDTRKG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):35V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:80dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:0°C ~ 125°C