LT3007ITS8-3.3#TRMPBF
Manufacturer
Linear Technology (Analog Devices, Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 20MA TSOT23-8
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LT3007ITS8-3.3#TRMPBF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):45V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 20mA
Current - Output:20mA
Current - Quiescent (Iq):6 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:59dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C